heyhat
08 بهمن 1401 - 15:40

بارش‌های اخیر جبران‌کننده خشکسالی چهارمحال و بختیاری نیست

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به بحران خشکسالی در استان، گفت: دشت‌های استان ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند و  بارندگی‌های اخیر جبران کننده خشکسالی نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، خسرو کیانی امروز در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه استان با اشاره به کسب رتبه اول کشوری مدیریت بحران استان در بین استان‌های دیگر کشور  اظهارداشت: کشور ما جز 10 کشور حادثه‌خیز جهان هم از نظر فراوانی و هم از نظر میزان خسارات است و چهارمحال و بختیاری هم جز 10 استان اول حادثه‌خیز کشور است.

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: سیل، زلزله، خشکسالی، سرمازدگی، رانش و فرونشست که از تبعات خشکسالی است در استان ما رخ می‌دهد بنابراین وجود ستاد بحران ضروری است.

وی با اشاره به اینکه 48 دستگاه اصلی اجرایی در استان عضو ستاد مدیریت بحران هستند، گفت: مهم‌ترین وظیفه اداره کل مدیریت بحران هماهنگی راهبری، سیاست‌گذاری و نظارت بر اعضا ستاد است که در 3 مرحله پیش‌بینی و پیشگیری، آمادگی و پاسخ و بازسازی و بازتوانی است که مهم‌ترین مرحله پیش‌بینی و پیشگیری حوادث استان و کشور است که برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود که اتفاق نیافتد و تلفات حداقلی باشد.

تدوین طرح کاهش خطر در مراحل پایانی

کیانی با اشاره به اینکه در استان همکاری بین‌بخشی خوب مدیریت شده و در آمادگی و پاسخ مشکلی نداریم عنوان کرد: طرح کاهش خطر و طرح مقابله را در دستور کارداریم  که 5 ساله‌اند و تدوین شده و پس از مراحل قانونی باید مصوب شود  و تا پایان سال نهایی می‌شود که در این طرح‌ها 25 حادثه خطرساز پیش‌بینی و اولویت‌بندی شده و بر اساس آن‌ها برای استان برنامه‌ریزی شده که یک برنامه 5 ساله است و در این موضوع جز استان‌های پیش‌رو هستیم.

وی گفت: در زلزله 12 مهرماه سال گذشته  3 شهرستان استان درگیر شد و  598 تخریب و بازسازی 7500 واحد نیاز به کمک‌های معیشتی و تسهیلات داشت که به دستور استاندار باید در سال اول حادثه عملیات بازسازی انجام می‌شد پس از آن در زمستان یخ‌زدگی چشمه کوهرنگ رخ داد و 7 شهر و 62 روستا دچار مشکل شدند و در کمتر از یک ماه 9 کیلومتر خط لوله پدافندی از سامان به شهرکرد انجام شد.

وی ادامه داد:پس از این حادثه سیل تابستان رخ داد که 7 شهرستان درگیر سیل بودند،  با اقدامات پیش‌گیرانه از اتفاقات ناگوار جلوگیری شد  و کمترین تلفات را در کشور داشتیم بعد از این حادثه نیز در تنش‌آبی و گل‌آلود شدن چشمه گوهرنگ 62 روستا و 6 شهر دچار کم‌آبی شد که نیمی از جمعیت استان را در بر می‌گرفت که با 3 خط پدافندی که با حدود 900 میلیارد تومان در کمتر از 10 روز اجرا شد مشکل استان مرتفع شد که مدیریت مجموعه این حوادث موجب شد استان رتبه اول کشور را کسب کند.

بارندگی‌های اخیر جبران‌کننده خشکسالی استان نیست

کیانی تشریح کرد: در استان ما 184 روستا در معرض خطر بودند که ساماندهی شدند و در حال حاضر 37 روستا داریم که ساماندهی نشده که بحث درجا سازی و جابه‌جایی آن‌ها در دست مطالعه است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون 760 میلیارد تومان اعتبارات مربوط به تملک، تسهیلات یارانه‌دار و بلاعوض را داشتیم گفت:در موضوع سیل،  62 میلیارد تومان اعتبار مرحله اول بود و 110 میلیارد تومان نیز مربوط به مرحله دوم بود که چون زمان ابلاغ آن در زمستان بود امکان انجام کار در مناطق سیل زده نیست.

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت‌: لوله نفت در استان از دهه 60 تاکنون 8 بار منجر به خسارت شده که این خسارات در شهرستان اردل و یک‌بار در زاینده‌رود رخ داده است که پس از بازدید مسئولان کشوری منجر شد 35 کیلومتر لوله از گندمکار تا منطقه کارون 4 در خوزستان بازسازی و بهسازی شود که تاکنون 5 کیلومتر آن انجام شده است و پاکسازی چشمه در آن منطقه در دست انجام است.

وی با اشاره به اینکه دشت‌های استان ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند و  بارندگی‌های اخیر جبران کننده خشکسالی نیست، گفت: پیگیری‌ها برای احیا دشت شهرکرد در حال انجام است.

مشکلات در زمان بارش‌ها مربوط به کمبود تجهیزات است نه کم‌کاری

کیانی در مورد تعطیلات در زمان بارش‌ها و کاهش دما گفت:تعطیلات دستورالعملی است و ما نمی‌توانیم خارج از آن باشیم، در این دوسال تعطیلات زیادی داشتیم و حتی‌المقدور باید تعطیلات کم شود نباید از زمستان‌های سرد گدشته غافل باشیم.

وی گفت: در استان هماهنگی بین بخشی خوبی وجود دارد و اگر کمبودی هست ناشی از نبود تجهیزات و امکانات است که شاید عملکرد را کندتر می‌کند نه کم‌کاری، مشکلاتی هم که در بارش‌های اخیر رخ داد ناشی از کمبود تجهیزات شهرداری‌هاست نه کم‌کاری.

انتهای پیام/7540/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002860